Ίδρυμα Ιωάννη Σ. Λάτση | Μεταπτυχιακές Υποτροφίες

Δευ, 29/05/2017

Το Κοινωφελές Ίδρυμα Ιωάννη Σ. Λάτση προκηρύσσει τη χορήγηση 22 νέων υποτροφιών επιπέδου Master’s σε πανεπιστήμια της Ελλάδας και της Ευρώπης με έναρξη το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018: 20 υποτροφίες για όλα τα επιστημονικά πεδία και 2 υποτροφίες για ναυτικές και ναυτιλιακές σπουδές, από το Πλωτό Μουσείο Νεράιδα.

Βασικές προϋποθέσεις:

• Απολυτήριο από Λύκειο στην Ελλάδα και πτυχίο από δήμοσιο ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα της Ελλάδας ή ισότιμο του εξωτερικού.
  • Μέσος όρος βαθμολογίας προπτυχιακού τίτλου σπουδών τουλάχιστον οκτώ (8,00).
  • Ο τόπος σπουδών να είναι διαφορετικός από τον τόπο μόνιμης κατοικίας του υποψηφίου.
  • Τεκμηριωμένη οικονομική αδυναμία του υποψήφιου για την κάλυψη του κόστους σπουδών του.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται μόνο ηλεκτρονικά και η προθεσμία υποβολής λήγει την Τετάρτη 7 Ιουνίου 2017.

Περισσότερες πληροφορίες για την διαδικασία υποβολής αιτήσεων και τους πλήρεις όρους και προϋποθέσεις του προγράμματος μεταπτυχιακών υποτροφιών είναι διαθέσιμες στην ιστοσελίδα του Ιδρύματος: www.latsis-foundation.org.

Άλλες Ανακοινώσεις