Ενημερωτικό δελτίο Μαρτίου 2019 της Γαλλικής Πρεσβείας – Τμήμα Ελληνογαλλικής Πανεπιστημιακής & Επιστημονικής Συνεργασίας

Παρ, 15/03/2019

Το Τμήμα Επιστημονικής & Πανεπιστημιακής Συνεργασίας της Γαλλικής Πρεσβείας παρουσιάζει το ενημερωτικό δελτίο του για τον Μάρτιο 2019, το οποίο περιέχει ενημερώσεις για:

1. Πρόγραμμα υποτροφιών Αριστείας της Γαλλικής Κυβέρνησης για μεταπτυχιακές σπουδές στη Γαλλία.
  2. Ταμείο κινητικότητας για την ελληνική νεολαία: υποτροφίες για νέους ερευνητές. Πρόσκληση υποβολής υποψηφιοτήτων 2019.
  3. Διάλεξη του Frederic de Buzon 'Η γνώση των σωμάτων στον Ντεκάρτ, μεταφυσική και γεωμετρία, 19/03/2019, Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος
  4. Κύκλος Η νεολαία που καινοτομεί: Προβολή του ντοκυμαντέρ ' Το παραφορτωμένο μου μυαλό', 26/03/2019, Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος.
  5. Κύκλος College de France : Διάλεξη του Patrick Boucheron ' Μεταξύ της ελληνικής Αρχαιτότητας και της εποχής μας', 28/03/2019, Μέγαρον Μουσικής Αθηνών
  6. Κύκλος Τα ραντεβού Campus France: Οι διδακτορικές σπουδές, 03/04/2019, Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος.
  7. Athens Science Festival: συμμετοχή του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδος, 03/04/2019 - 07/04/2019, Τεχνόπολις, Γκάζι.
  8. École Polytechnique Παρισiού: διαγωνισμός εισαγωγής 2019 για αλλοδαπούς φοιτητές.
  9. Υποτροφίες για προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών του Πανεπιστημίου Paris-Dauphine.
  10. Υποτροφίες για προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών του Montpellier SupAgro.
  11. Υποτροφίες για προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών του Πανεπιστημίου Grenoble Alpes.
  12. Υποτροφίες για προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών στα Μαθηματικά και την Πληροφορική, χορηγία γαλλικών εργαστηρίων Αριστείας (LABEX).
  13. Αιτήσεις για τον πρώτο έτος σπουδών σε γαλλικά πανεπιστήμια.
  14. Διεθνή θερινά σχολεία του Πανεπιστημίου της Angers.

Δείτε το ενημερωτικό δελτίο εδώ.

Ανακοινώσεις ΠΜΣ