Υποτροφίες Ιδρύματος Παιδείας και Ευρωπαϊκού Πολιτισμού για μεταπτυχιακές έρευνες, εκπόνηση Δ. Δ., έρευνα (24.4.2020)

Πέμ, 27/02/2020

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί προκήρυξη του Ιδρύματος Παιδείας & Ευρωπαϊκού Πολιτισμού (ΙΠΕΠ) σχετικά με πρόγραμμα υποτροφιών ακ. έτους 2020-21, με χορήγηση εφάπαξ οικονομικής ενίσχυσης, που αφορά σε:

- Α. Μεταπτυχιακές Σπουδές, για πτυχιούχους/-ες ή τελειόφοιτους/-ες που μπορούν να υποβάλλουν στο Ίδρυμα βεβαίωση περάτωσης σπουδών και τελική αναλυτική βαθμολογία έως την 1η Ιουνίου 2020 ή Β. Εκπόνηση Διδακτορικής Διατριβής, στην Ελλάδα (6 θέσεις, 6000 ευρώ έκαστη)

- Α. Μεταπτυχιακές Σπουδές, για πτυχιούχους/-ες ή τελειόφοιτους/-ες που μπορούν να υποβάλλουν στο Ίδρυμα βεβαίωση περάτωσης σπουδών και τελική αναλυτική βαθμολογία έως την 1η Ιουνίου 2020 ή Β. Εκπόνηση Διδακτορικής Διατριβής, στο εξωτερικό (8 θέσεις, 12000 ευρώ έκαστη)

- Έρευνα, για κατόχους διδακτορικής διατριβής (4 θέσεις, 6000 ευρώ έκαστη)

- Έρευνα στον τομέα της Ιστορίας (Πρωτοβουλία 1821-2021) και ειδικότερα σε άγνωστες και ιδιαίτερες πτυχές της Ελληνικής Επανάστασης (4 θέσεις, 6000 ευρώ έκαστη), για κατόχους διδακτορικής διατριβής

- Μεταπτυχιακές Σπουδές ή Έρευνα στον τομέα της Φιλολογίας, στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό (στη μνήμη Νίκου Νικολάου), για μεταπτυχιακούς/-ές φοιτητές/-τριες ή Υ.Δ. ή κατόχους διδακτορικής διατριβής

- Μεταπτυχιακές Σπουδές ή Έρευνα στον τομέα της Εδαφομηχανικής, στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό (στη μνήμη Σταύρου Χριστούλα) για μεταπτυχιακούς/-ές φοιτητές/-τριες ή Υ.Δ. ή κατόχους διδακτορικής διατριβής.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται ηλεκτρονικά έως τις 24.4.2020, με δημιουργία λογαριασμού χρήστη στην ιστοσελίδα του Ιδρύματος.

Ανακοινώσεις ΠΜΣ