BIP Salzburg – MA and PHD

Μάρτιος-Ιούνιος 2024

Εξ αποστάσεως και με φυσική παρουσία στο Salzburg, Αυστρία

Cultural Production: Performing and Archiving Europe’s Cultural Heritage

Το Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΑΠΘ συμμετέχει στο εγκεκριμένο ERASMUS+  Εντατικό Πρόγραμμα Μικτής Κινητικότητας (Blended Intensive Programme) το οποίο συντονίζεται από το Πανεπιστήμιο του Salzburg και θα διεξαχθεί δια ζώσης στην πόλη του Salzburg την εβδομάδα σε 17-23 Μαρτίου 2024.Μαρτίου 2024 και διαδικτυακά το διάστημα από Μάρτιο μέχρι και Ιούνιο 2024 (6 συναντήσεις, Τρίτες 17:30-19:30).

Το BIP αποτελεί μέρος του Salzburg Easter School 2024, ενός διακεκριμένου φόρουμ για νέους ερευνητές στο χώρο της λογοτεχνίας και του πολιτισμού, και φέρει τον τίτλο “Cultural Production: Performing and Archiving Europe’s Cultural Heritage”. Βασικός στόχος του είναι να εξερευνήσει τους διαφορετικούς τρόπους με τους οποίους παράγεται, μεταδίδεται και αρχειοθετείται η πολιτισμική κληρονομιά της Ευρώπης, μέσω της λογοτεχνίας, του θεάτρου, της παράστασης και των διαμεσικών τεχνολογιών (δείτε το συνημμένο για περισσότερες πληροφορίες).

Απευθύνεται σε υποψήφιους/ες διδάκτορες και μεταπτυχιακούς φοιτητές και μεταπτυχιακές φοιτήτριες (Α΄και Β΄κύκλου μεταπτυχιακών σπουδών) που μελετούν τους χώρους της λογοτεχνίας και του πολιτισμού.

Για το ακαδημαϊκό έτος 2023-24, το πρόγραμμα θα χρηματοδοτήσει τη μετακίνηση 5 φοιτητών/τριών. Προσφέρει Βεβαίωση Συμμετοχής και Πιστωτικές Μονάδες οι οποίες όμως δεν προσμετρούνται σε αυτές του ΠΜΣ (στην περίπτωση φοιτητών/τριών Α΄ κύκλου μεταπτυχιακών σπουδών του ΠΜΣ «Αγγλικές και Αμερικανικές Σπουδές» του Τμήματος).